מעבר לתפריט ראשי מעבר לתפריט תחתון
יוצאים לאור

יוצאים לאור

לפני שמתחילים לתכנן את התאורה, צריך להבין למה ישמשו החלקים השונים של החצר, אומר מוטי ישראלי, יועץ תאורה ראשי ברשת מחסני תאורה. "אחרי שמחליטים איפה יהיה אזור ישיבה, איפה תהיה גינה, אזור משחקים וכן הלאה, אפשר וכדאי להכין נקודות חשמל בהתאם, כך שתהיה לנו אפשרות להאיר את הגינה גם בתאורה שימושית וגם בתאורת אווירה.

את פינת הישיבה מומלץ להאיר בתאורה שימושית שתהיה עליונה וחזקה, כזו שתאפשר לנו לארח, לשוחח ולאכול. התחום של תאורה שימושית כולל גם את תאורת ההתמצאות, שתאיר לנו את הדרך לכניסה לבית, למחסן, לבריכה, לפינת המנגל או לכל חלק אחר בגינה שנמצא בשימוש אחרי שעות החשיכה. גם שם צריך לתת את הדעת להכנה של תשתית נקודות חשמל.

תחום נוסף שכדאי לקחת בחשבון בגינה הוא התחום של תאורת אווירה. כאן, לא נרצה לראות את מקור האור אלא את החלל מואר בצורה אחידה. זה יכול להיות בצורה של מנורות קיר שמאירות כלפי מעלה ומטה או של מנורות שמאירות את הסביבה ואת האלמנטים היפים שנמצאים בגינה כמו צמחים או מסלעה. מדובר על נקודות אור קטנות יחסית שמאירות רק אלמנטים מסוימים ובכך מאפשרות לנו בעצם לעצב מחדש את המראה של הגינה בשעות הלילה.

בעצם, החושך יוצר עבורנו דף חלק, שעליו אנחנו יכולים לשרטט ולהבליט את מה שמוצא חן בעינינו. מעבר לזה, בגלל שבלילה לא רואים את גבולות החלל, אנחנו יכולים באמצעות תאורה ליצור אשליה של גודל ואפילו 'לספח' דברים שאנחנו אוהבים ונמצאים מחוץ לגינה שלנו. למשל, אם אני מכוון פרוז'קטור למגדל מים שנמצא כמה עשרות מטרים מהגינה שלי, למי שנמצא בגינה זה ייראה כאילו שהוא חלק ממנה. וכמובן שכך החלל גם נראה הרבה יותר גדול.

כדי ליישם את הרעיונות האלה יש כאמור צורך בתכנון מקדים של נקודות חשמל, אבל לרוב מי שמתכנן את ביתו לבד, ללא סיוע של איש מקצוע, לא חושב על כך. כאן נכנסת לתמונה התאורה הנטענת, שגם היא מתחלקת לשני סוגים עיקריים: תאורה סולארי ותאורה שנטענת באמצעות כבל USB.

בשתי הצורות של תאורה נטענת, אחד הטרנדים החזקים היום הוא של גופי תאורה עם חיבור בלו טות' לנייד. גופי התאורה האלה מצוידים ברמקול ואפשר להשמיע דרכם מוזיקה שמנוגנת מהנייד, ולרוב הם גם מחליפים צבעים ומוסיפים עוד לאווירה. זה טרנד שהולך חזק אצל צעירים וגם אצל צעירים בנפשם.

לא משנה באיזה סוג של תאורה נבחר, הדגש הכי חשוב בגינה הוא זה של בטיחות עם מים: חשוב לשים לב למידת האטימות של גופי התאורה השונים למים ולהציב אותם בהתאם, כך שגוף תאורה שלא אמור להיות בקרבת מים לא יימצא בסכנת השפרצה, למשל מממטרה או צינור של גנן. חשוב גם להרחיק גופי תאורה מהבריכה ולדאוג להציב בסביבתה רק גופי תאורה מוגנים ובעלי מתח נמוך, כדי שחלילה לא יקרה אסון אם גוף התאורה ייפול לבריכה או יירטב. ברגע שמקפידים על כללי הבטיחות, יש היום היצע רחב מאוד של גופי תאורה, שמאפשר לנו לעצב את הגינה בדיוק כמו שחלמנו".

טיפים חשובים לבחירת תאורה לגינה

 • בתאורת רקע, מומלץ להציב את גופי התאורה כך שיאירו מלמטה כלפי מעלה, כדי שהאור העודף יתפזר בחושך ולא על גבי האדמה או פריטים אחרים. בנוסף, יש להשתדל שמקור האור יהיה נסתר או מכוסה.
 • ככל שהפריטים המוארים רחוקים יותר מאתנו, כך יש להאיר אותם בעוצמה חזקה יותר, שכן אנו רואים אותם בגלל העובדה שהאור חוזר מהכיוון שלהם.
 • לפריטים בעלי שטח רחב, מומלץ להשתמש במספר מוקדים בעלי עוצמה בינונית ולא במוקד אחד בעל עוצמה חזקה, כדי ליצור פיזור רך ואחיד של האור ולצמצם הצללות.
 • בבחירת גוף תאורה יש להתחשב גם בשימושים שיהיו בסביבתו במשך היום: משחקים, עבודה, הליכה, נסיעה - כדי למנוע פגיעה באנשים או בגוף התאורה.
 • אם מאירים עצים גבוהים (12-8 מטר), מומלץ לשלב בין תאורה צרה לאורך הגזע לתאורה רחבה שתורכב בחלק העליון ותאיר בצורה חזקה ורחבה את הצמרת.
 • תאורה שימושית סביבתית תמוקם בדרך כלל על גבי קורות או קירות מעל גובה הראש. בשימוש בגוף תאורה על גבי עמודים ומעקה מומלץ להשתמש בגוף תאורה בעל כיסוי אופל מט ונורות צהובות כדי לקבל מקור אור גדול ורך. מומלץ גם להשתמש במספר גופים כדי למנוע הצללות.
 • תאורת התמצאות תורכב סמוך מאוד לאזור אותו רוצים להאיר בקרבת הרצפה, הכניסה, או על גבי קיר או עמוד.
 • באזורים בהם התאורה בשימוש רב או שהגישה אליהם לא נוחה, מומלץ במיוחד להשתמש בנורות חסכוניות כדי שלא נצטרך להתעסק עם החלפתן בתדירות גבוהה.
 • באזורים מליחים או כאשר מתוכנן שימוש בדשנים כימיקלים מומלץ לא להשתמש בגופים מתכתיים שעלולים להיהרס, ולהעדיף חומרים כמו פלסטיק או פולי קרבונט.
 • יש לקחת בחשבון שלגופי תאורה שעובדים עם מתח 220w יש לבנות תשתית מתאימה, הכוללת צינורות בעומק של כ־90 ס"מ בתוך האדמה. צינור חשוף חייב להיות מוגן בכיסוי קשיח.
 • גופי תאורה שעובדים במתח נמוך (12v) בטיחותיים למגע אפילו בידיים חשופות.
 • בעת תכנון התאורה כדאי לאפשר הדלקה נפרדת של אזורים שונים כדי לקבל שליטה מלאה על התאורה והאווירה.
 • בתאורת רקע יש לקחת בחשבון גם את גודל הצמחים בשנים הבאות ולהשתדל לתכנן פתרון גם לטווח הארוך.
 • בתאורה לבנה נשתמש להארה חזקה ומבליטה של אזורים שפחות בשימוש, בהם נרצה לראות בבירור הפרדה בין השטח לבין תנועה לא רצויה.לעולם בעקבות השמש

כל מה שאתם צריכים לדעת על הפתרון הנוח, החסכוני והמעודכן ביותר לתאורה בגינה,
בחצר ובמרפסת: גופי תאורה סולאריים, שמופעלים אך ורק מכוח אנרגיית השמש

כל מי שאי פעם מיקם גוף תאורה או מכשיר חשמלי אחר בבית יודע שאחד הדברים המצערים והמכערים הוא לראות חוטי חשמל נגררים על הרצפה. ואם בבית מדובר באלמנט מצער, בגינה הוא עשוי להיות בלתי אפשרי או פשוט מסוכן. לכן, חשוב במיוחד לתכנן מראש את מבנה הגינה ואת נקודות החשמל השונות בה, כך שנוכל להאיר אותה בהתאם לצרכינו. אבל האם זה מה שקורה בפועל?

"לרוב, מי שמתכנן גינה בעזרת איש מקצוע יקבל ממנו יעוץ בנושא וימקם נקודות חשמל במקומות הנכונים, ואילו מי שעושה זאת לבד - לא חושב על הנושא", אומר מוטי ישראלי, יועץ תאורה ראשי ברשת מחסני תאורה. "יש גם לא מעט אנשים שמשנים את עיצוב הגינה ואז נתקלים במחסור בנקודות חשמל.

"כאן נכנסת לתמונה התאורה הנטענת, בין אם זו תאורה שנטענת באמצעות כבל USB או הסוג החסכוני והנוח יותר: תאורה סולארית. תאורה כזו מומלצת במיוחד משום שלא רק שהיא מאפשרת לנו הצבה ספונטנית של גופי תאורה, בלי תכנון מראש של נקודות חשמל, היא גם חוסכת לנו כסף ויש לה בונוס של מניעת בזבוז ושמירה על הסביבה.

"תאורה סולארית מקבלת את האנרגיה שלה מהשמש במהלך היום ונדלקת בלילה, אחרי שיורד החושך. בגלל זה, חשוב למקם אותה כך שדבר לא יחצוץ בין גוף התאורה לבין השמש. זאת אומרת שלא נשים את גוף התאורה הסולארי מתחת לפרגולה, גג או צמחיה שיפריעו לו לקלוט כמה שיותר מהאור. בנוסף, חשוב למקם את גוף התאורה כך שבלילה לא יוקרן עליו אור ממקור חיצוני - למשל תאורת רחוב - כי אז המנגנון שגורם לו להידלק באופן אוטומטי לא ייכנס לפעולה. המנורה לא תידלק כי לא 'תזהה' שהחושך ירד.

"אחרי שווידאנו שהמיקום של התאורה הסולארית אופטימלי עבורה מבחינת חשיפה לאור, נוכל להציב את גוף תאורה בכל מקום ובכל אופן שרוצים. יש גופי תאורה שאפשר להניח על הרצפה או על שולחן ואחרים שנתלים על קירות, על גדרות או על עצים. קיימת גם אפשרות של גופי תאורה שננעצים באדמה באמצעות דוקרן - אלה מתאימים במיוחד לסימון שבילים ודרכים בגינה כך שנוכל להגיע בביטחון מנקודה לנקודה גם בשעות הלילה. התאורה הסולארית מספיקה בדרך כלל לארבע עד שמונה שעת, תלוי בגודל הסוללה. לרוב התאורה השימושית, זו שאמורים לשבת סביבה וליהנות ממנה, מספיקה לכשמונה שעות ואילו תאורה שמיועדת רק לסימון שבילים מספיקה לכארבע שעות. כך או כך, מדובר בפתרון מצוין לכל מי שרוצה להאיר את הגינה בצורה חסכונית, קלה, נוחה וגם מאוד טרנדית".

לצפייה בקטלוג


רוצים להתחדש?
ברשת "מחסני תאורה" תמצאו מגוון ענק של גופי תאורה לגינה ולבית

להפעלת סרטון הוראות התקנה

סגור
Loading
Go back to %1