MAGAZINE

נקודות האור של הבית

תאריך: 20/12/16, מאת: GLOW

מעצבי פנים ואדריכלים יודעים לספר,

שלא פעם סיומו של פרויקט מתעכב רק בגלל הפרטים הקטנים, שנחוצים להשלמת התמונה. בחירת גופי התאורה והתאמתם לאופיו של הבית, היא מלאכה לא פשוטה, המורכבת ממספר גורמים מכריעים: חלוקת החלל, גודל החדר, למה מיועד כל חלק בבית, מהי רמת האור המתאימה וכיצד להתאים את גופי התאורה הנבחרים לצרכים ולטעם של בני הבית.

התאורה היא גורם חשוב ורב השפעה בכל הנוגע לאווירה טובה ואנרגיה חיונית בבית. הבחירה בגופי תאורה מעוצבים לטעמכם, שיענו גם על צורכי השימוש בחלל, היא משמעותית על מנת להנות מהחלל ולחוש בו בנוח. לא במקרה תורות של איכות חיים, על פי חוכמת המזרח והמערב, מדגישות את חשיבותו של האור ביצירת הרמוניה והשריית שלווה על הבית.

מעצבי התאורה שואפים להטמיע בגופי התאורה המעוצבים לא רק עקרונות של יופי ואסתטיקה, לא רק שימושיות וחסכון בחשמל, אלא גם מחשבה על האווירה שמשרה גוף התאורה על סביבתו: היכן נחוץ אור מלא והיכן דרוש גוף תאורה דרמטי; באיזה חדר תיהנו מתאורה עמומה ואיפה נחוצה קצת תאורת קירות או זריקת צבע נועזת. אל תחששו מהשימוש בצבע בגופי התאורה - במקום לדבוק בלבן מינימליסטי, הצבעוניות העדינה מעניקה לעין נקודות מיקוד ועניין בחלל.

יצרנית גופי התאורה הצ'כית Bomma משלבת מסורת בת דורות רבים של עבודת זכוכית משובחת, בטכנולוגיה ובעיצוב מתקדם. גופי התאורה שלה עשויים כבלוני זכוכית, חלקם שקופים לחלוטין (דגם TIM) וחלקם בגווני קריסטל מבהיקים, המזכירים בועות סבון, ולכן נקרא שמם SOAP. האור הזורם מבעד לזכוכית המנופחת בעבודת יד יוצר השתקפויות מרהיבות של צבעי הקשת על גבי הזכוכית, ומעניק לגוף התאורה מראה של תכשיט בבית.

תמונת תאורה

וכמו בתכשיטים, גם בגופי התאורה המעוצבים והדקורטיביים יש להימנע מעומס יתר. על מנת לשמור על איזון, מומלץ לבחור מספר גופים בעלי נוכחות מודגשת ומרשימה, ולהשלים את התאורה בחלל ע"י גופים טכניים, שאינם בולטים לעין. כאשר בוחרים בגופי התאורה המשתלשלים מהתקרה, יש לדאוג שייראו במיטבם ויהיו ממוקמים בגובה הנכון - לא נמוך מדי, אך גם לא בגובה רב, שבו לא ניתן ליהנות מיופיים.

תמונת תאורה

על מנת להתאים את גוף התאורה לחלל יש לבדוק שאלות כגון שטח החדר וצפיפות החפצים והרהיטים שבו, צבעוניות הקירות והריהוט, שימוש בתאורה מרכזית או במספר מוקדי אור צדדיים - כל אלה משפיעים הן על האווירה והן על נוחות השימוש בחלל.

בסלון ובחללים הציבוריים של הבית, יש להבחין בין תאורה מרכזית - שתהיה נוחה ובריאה, לא חשוכה ולא עוצמתית מדי; להקדיש מחשבה לתאורת פינות ישיבה, פינת קריאה או תאורה רכה המתאימה לצפייה בטלוויזיה. אור מסנוור או מעוות עלול להפר את ההרמוניה ולגרום לתחושה של אי-נעימות בחלל. לא תמיד נדע לומר מה גורם לאי הנוחות שאנו חשים, אך שינויים קלים בהצבת התאורה עשויים לשפר את ההרגשה פלאים.

לשם כך מומלץ לחשוב על תאורת שולחן או מנורה עומדת - שיכולות לספק פתרונות חכמים וחינניים, התורמים רבות לעיצוב הבית. Hilbert היא מנורה עומדת בעלת מראה מינימליסטי וגבוה, של חברת Mumoon, שניתן להציבה לצד פינת הישיבה בסלון או בחדר המשפחה. לעומתה, Bavaria היא מנורה נמוכה במראה רטרו לסגנון שנות ה-60, מחופה משי אלגנטי בהיר. הבחירה בכל אחד מהגופים תורמת לא רק לאור הנכון אלא גם לאופי החלל המעוצב.

תמונת תאורה

אור וצל הם אחת הדרכים ליצירת איזון בבית, ואנרגיית האור משפיעה על איכות החיים של בני הבית. נטיות היפראקטיביות, קושי להירדם חוסר באנרגיה ואפילו דיכאון - יכולות כולן לקבל מענה באמצעות עיצוב תאורה. מעצבי התאורה של חברת ZAVA האיטלקית נהנים לשחק בדוגמאות הצללים שמטיל גוף התאורה על סביבתו. כך למשל, בגוף התאורה "הצטלבות" (Intersection), משולב שתי וערב של קווים חוצים. גם קווי המתאר של גוף התאורה הנקרא "כלוב " Lady Cage משרטטים פסים עדינים על קירות החדר. גוף התאורה BAMBOO של חברת FORESTIER משלב חומר מן הטבע וצורה עדינה של כלוב ציפורים, והוא בעל נוכחות אלגנטית ומשרה נועם.

תמונת תאורה

בחדרי השינה יש לוודא שהתאורה מתאימה לצרכי השימוש - אם זוהי תאורה כללית או מנורת קריאה לצד המיטה, אם מדובר בפינת איפור, יש לזכור שגם המראה מחזירה אור וחשוב לכוון את רמת האור, כיוונו ועוצמתו בהתאם - לא לסנוור, לבחור בגוון האור המחמיא ונעים לעין.

"אריאנה" של חברת ZAVA הוא גוף תאורה חדשני ומיוחד במינו, המתאים במיוחד לחדרי צעירים או לחדרי עבודה. האור בוקע מנקודה במרכז, המוקפת בגלגל מתכת שעליו מגולגל חוט חשמל ארוך וצבעוני, המגיע במגוון צבעים. ההשראה מגיעה מתאורת במות וסטים של קולנוע וכך הופכת התאורה בחדר לאמירה סגנונית נועזת ואופנתית במיוחד.

לעומתה, Crack (סדק) היא סדרת גופים צמודי קיר ואלגנטיים, השואבים השראתם מחיתוך וקיפול נייר. האור הבוקע מבעד לסדר יוצר אווירה מיוחדת וחמימה, ומעורר תחושות חיוביות. כפי שאמר הזמר והמשורר לאונרד כהן "בכל דבר יש סדק ודרכו חודר האור"

תמונת תאורה

לתיאום פגישה עם יועץ תאורה מקצועי ,אנא השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך בהקדם:
הפרטים נשלחו בהצלחה!