MAGAZINE

בית חכם, אור מתוחכם: ייעוץ תאורה מקצועי

תאריך: 26/07/18, מאת: GLOW

בימים שבהם הבית חכם,

התאורה נסתרת ושקועה בתוך הקירות ומגוון האפשרויות הוא עצום - תכנון מוקדם הוא הכרחי. בגלריה שלנו, תוכלו ליהנות משירותי ייעוץ תאורה ומליווי צמוד בתהליך ולדאוג שהתאורה הסופית תתאים לכם, להעדפותיכם ולסגנון העיצוב הכולל.

תמונת תאורה

המצב האידיאלי הוא להגיע לפגישת ייעוץ כבר בשלב התוכניות האדריכליות. הדבר יאפשר לכם לבחור בחוכמה את מיקומי התאורה ולדאוג לתשתית חשמל מתאימה. אמנם תוכלו להשאיר את בחירת התאורה הדקורטיבית לסיום השיפוץ, אך התאורה הטכנית כיום היא כל-כך מתקדמת, כך שהיא הפכה לחלק בלתי נפרד ממהלך השיפוץ או הבנייה.

השירותים יכולים להינתן בפגישה אחת בתחילת השיפוץ שבה נתכנן את מיקומי התאורה ואת התאורה הטכנית. בסיום השיפוץ, לרוב תתקיים פגישה נוספת לצורך בחירת גופי התאורה המעוצבים. מה עושים בכל שלב ועם איזה מידע כדאי לכם להגיע לפגישת הייעוץ? לפניכם סקירת התהליך.


הבנת דרישות הפרויקט

לקראת הפגישה כדאי להגיע מוכנים עם תוכניות אדריכליות והדמיות. אם מדובר בשיפוץ, מומלץ להגיע גם עם צילום של החדרים לפני השיפוץ. חשוב לדעת מהו גובה התקרה הסופי לאחר הנמכות התקרה, שכן הדבר משפיע על בחירת גופי התאורה.

כמו כן, כדאי לקבל החלטה האם מעוניינים בבית חכם, כך שניתן יהיה לבצע כיבוי והדלקה בהתאם לתרחישי תאורה שונים שנקבעו מראש.

תמונת תאורה

בירור העדפות הלקוח

בשלב זה אנו מבררים מהם הרגלי הדיירים (היכן הם נוהגים לקרוא, לאכול, לעבוד, לצפות בטלוויזיה וכו'), האם הם מעדיפים כמות גדולה של אור ולאיזו תאורה הם רגילים. חשוב להבין שתאורה לא משפיעה רק על העיצוב, כי אם על ההרגשה שתהיה לנו בכל חדר ועל אפשרויות ניצול החלל למטרות שונות. לכן, כדאי לבחור אותה מתוך שיח עם מי שבסופו של דבר יגור בבית ולא להשאיר את ההחלטה בידי בעלי המקצוע השונים.

תמונת תאורה

כבר בשלב זה, מומלץ לבחור מספר מוקדי תאורה לכל חלל (תאורה עיקרית, תאורה משנית ותאורת אווירה). זאת, כדי שהתאורה תהיה חסכונית בחשמל ותאפשר הדלקה ספציפית בהתאם לשימוש שעושים באותו החלל. אחד היתרונות המשמעותיים באולם התצוגה שלנו הוא היכולת לחוות את אופן ההארה של כל גוף תאורה בנפרד וכן ללמוד על סוגי הנורות ועל גווני התאורה השונים.

תכנון תאורה טכנית

כשאומרים תאורה טכנית (פונקציונלית) מתכוונים לגופי תאורה נסתרים ששקועים בקירות או בתקרה. כיום נעשה שימוש גובר בתאורה השקועה בתוך הגבס. גופים אלו נקראים פרופילים או פסי צבירה שקועים. תאורה מסוג זה שומרת על תקרה במראה "נקי" ועל חלל הרמוני ורגוע. זאת, מבלי שתמשוך את תשומת הלב מיתר העיצובים המיוחדים שבחרנו לחלל זה: צביעת קיר, טקסטורה ייחודית, ריהוט בולט או יצירת אמנות.
וכך, מקובל לבחור בשניים-שלושה גופי תאורה דומיננטיים, דרמטיים ומעוצבים, ואת יתר גופי התאורה להצניע. מומלץ לתכנן מראש נקודות מאור ושקעים במקומות מיוחדים, כמו נקודות מאור שקועות במסדרון כתאורת התמצאות ושקועים מוגני-מים ברצפה שימנעו כבלים גלויים בחדר.

היעדר תכנון, יכול להוביל לכך שנקודת חשמל שמוקמה במקום לא נכון בקיר או בתקרה תמנע מאתנו את היכולת להשתמש בגופים אלו באופן הנכון והרצוי. בין הטעויות שכדאי להימנע מהן:

  • גופי תאורה קיריים שמותקנים קרוב מדי לתקרה או נמוך מדי.

  • חוסר תשומת לב מוקדמת לאמנות שמתוכננת להיות ממוקמת בחלל תוך הארה שגויה של אובייקטים, תמונות ומראות.

  • תשתית חשמל שמוקמה בתוך תקרת בטון באופן שלא יאפשר שינוי מיקום של גופי התאורה.

כל אלו, הן דוגמאות לטעויות שנגרמות בשל חוסר תכנון מקדים, שבהחלט מומלץ לתת עליו את הדעת כבר בשלב התכנית האדריכלית.

תמונת תאורה

בחירת תאורה דקורטיבית

אמנם את גופי התאורה בוחרים לקראת סיום הבנייה, כדי ליהנות מהקולקציה העדכנית ביותר, אך את ההחלטות לגבי המיקומים שלהם כדאי לעשות מראש. אם אינכם בטוחים היכן בדיוק ימוקמו פינת האוכל או האי במטבח, עדיף שתדאגו לתשתית של מספר נקודות תאורה מראש. הסיבה: מדובר בעלות זניחה לכל נקודה והרבה יותר וקל וזול לבטל נקודת תאורה, מאשר להוסיף נקודה חדשה. כמו כן, זה ימנע מצב שבו תצטרכו להתפשר על המיקום או על סוג גוף התאורה.

תמונת תאורה

תכנון תשתית לתאורת גינה

אם השיפוץ או הבנייה כוללים גם הקמת גינה, תוכלו לקבוע פגישה נפרדת לצורך תכנון התאורה שבה. גם אם אינכם יודעים עדיין מה יהיה המיקום של האלמנטים השונים בגינה, כדאי לדאוג לכל הפחות להניח תשתית מראש. תשתית זו כוללת נקודות הארה, כבלים שמגיעים לנקודות מסוימות שמהן ניתן יהיה לשרשר חשמל לגופי תאורה בגינה.

חלק מגופי התאורה עובדים במתח חשמל שונה מהזרם שיש בתוך הבית וגם על נושא זה יש לתת את הדעת ולתכנן בהתאם. לכן, גם לגביהם נדרש תכנון מוקדם בשלב התוכניות, בכדי לקבוע את מיקום הדרייבר, השנאי וקופסת הביטון. התעלמות מהכנת תשתית תעלה לכם בסופו של דבר ביוקר ותאלץ אתכם להתפשר בבחירת אפשרויות הארת הגינה.

תמונת תאורה