מעבר לתפריט ראשי (מקש קיצור 2) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 3)
תאורה טכנית תאורה טכנית
תאריך: 27/05/14, מאת: מחסני תאורה

לתאורה טכנית מטרה כפולה: בפן המעשי, היא משמשת להארת אזורים לטובת שימושים ספציפיים. בפן העיצובי, היא תורמת למראה מינימליסטי, קליל ועכשווי.

באופן מסורתי, תאורה טכנית נחשבה לתאורה שנועדה ליועצי תאורה בפרויקטים מסחריים. ואכן, תאורה טכנית נתפסה בעבר כתאורה שכל מטרתה לשמש כמקור אור לצרכים ספציפיים: הארת אולם רחב ידיים, מיקוד האור באזור מוגדר, סימון מסדרון מעבר בתאורה וכו'. גופים אלה לא נועדו למשוך את תשומת הלב בחלל אלא רק לספק תאורה מדודה בכמות מספקת.
אמנם גופים טכניים אינם נועדו למשוך את תשומת הלב, אך דווקא תאורה טכנית היא הגורם הנסתר שמשפיע על העיצוב הכללי. תאורה טכנית משרטטת קווים ותוחמת אזורים בחלל הביתי והמשרדי.
האופן שבו האור בוקע מגופים אלה תורם בצורה אלגנטית ומרומזת לחלל ומשלים את הגיאומטריה העיצובית. כך למשל, פסי אור שקועים בקירות מסדרון יעניקו תחושה אופנתית וצעירה; שילוב ספוטים נעימים באזור הספרייה יעניקו אור רך ומדויק לקריאה וגם ידגישו את חומרי הגלם מהם עשויה הספרייה; והתקנת פרופיל תלוי לכל אורך שולחן האוכל יספק תאורה נאותה, יתרום לגודלו הנתפס של החדר ויספק קלילות ואלגנטיות עכשווית.

ואכן, גם גופי התאורה ובעיקרם פרופילים וספוטים לפסי צבירה הפכו לאובייקטים מעוצבים, הזמינים במניפת צבעים עשירה ומספקים מראה עכשווי לכל חלל.

סוגים שונים של תאורה טכנית

שקוע קבוע - משמש בעיקר לשטיפת אור לאורך כל הקיר או מיקוד אלומת אור על גבי השולחן/רצפה.

שקוע מתכוונן - שקוע מתכוונן משמש בעיקר להארת גופים תלת ממידיים או לעיצוב והארת חלק מהקיר

שקוע Dark light - גוף תאורה בו הנורה ממוקמת בעומק המסגרת ובכך מונעת סנוור

שקוע נשלף - גוף נשלף בו הנורה יוצאת מתוך המסגרת ובכך יוצרת מיקוד חד יותר

פרופיל - פס תאורה באורכים משתנים הניתן לשיקוע, הצמדה או תלייה.

פס צבירה - פס חשמלי המגיע באורכים שונים, על גבו מתקינים גופי תאורה מתכוונים.

תמונת המחשה לקטלוג ספוטים לפסי צבירה